Forum Forum o zwierzakach Strona Główna


Forum o zwierzakach
Super forum o wszystkich zwierzętach świata!
Odpowiedz do tematu
Owczarki niemieckie - ONki
Blondy
Administrator
Administrator


Dołączył: 18 Gru 2005
Posty: 156
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

Trochę o tej rasie:

W y g l ą d o g ó l n y
Owczarek Niemiecki jest psem średniej wiekości, silnym, dobrze umięśnionym i suchym kośćcu. Jego sylwetka jest nieco wydłużona, mocna budowa ogólna.


W y s o k o ś ć w k ł ę b i e i w a g a
Wzrost samca 60-65 cm, samicy 55-60 cm. Długość tułowia przewyższa wysokość w kłębie o 10 do 17%. Waga 22-32 kg.


Z a c h o w a n i e i c h a r a k t e r
Owczarek powinien być zrównoważony i spokojny, pewny siebie, naturalny. Nie powinien być groźny dla otoczenia (poza sytuacjami, gdy jest prowokowany). Powinien być czujny i posłuszny. Owczarki powinny cechować się silnym charakterem i bojowością. Takie cechy czynią z Owczarka Niemieckiego dobrego towarzysza, obrońcę i stróża, a także psa pasterskiego przydatnego do pracy przy stadach.


G ł o w a
Owczarek ma głowę trójkątną, proprcjonalną do wielkości tułowia (długość wynosi około 40% wysokości w kłębie). Głowa nie powinna być za ciężka, za delikatna, ani zbyt wydłużona. Powinna być sucha i między uszami umiarkowanie szeroka. Czoło oglądane z boku i z przodu tylko lekko wysklepione bez lub ze słabo zaznaczoną bruzdą czołową. Stosunek długości kufy do mózgoczaszki wynosi 1:1. Mózgoczaszka, oglądana z góry zwęża się stopniowo i równomiernie od uszu w kierunku nosa, przechodząc nie za ostro zaznaczonym przełomem czołowym w klinowatą kufę. Szczęka i żuchwa dobrze rozwinięte. Grzbiet nosa prosty. Wklęsły lub wypukły grzbiet nosa niepożądany. Wargi suche, przylegające, czarne i nos czarny.


U z ę b i e n i e
Wymagane jest uzębienie zdrowe, mocne i pełne. Zgryz zawsze nożycowy. Zgryz cęgowy, tyłozgryz, przodozgryz oraz zbyt duże luki między zębami są wadą. Szczęka i żuchwa mocne i dobrze rozwinięte.


O c z y
Średniej wielkości, migdałowe, nieco skośnie osadzone, nigdy wyłupiaste, o barwie możliwie ciemnej, o żywym i inteligentnym wyrazie. Zbyt jasna barwa oczu, zmieniająca wyraz stanowi wadę.


U s z y
Średniej wielkości, stojące, ustawione prosto i symetrycznie, o małżowinach skierowanych ku przodowi. Szerokie u podstawy zwężają się ku końcom. Uszy załamane lub obwisłe stanowią wadę. W ruchu lub spoczynku stulone do tyłu uszy nie są wadliwe.


S z y j a
Szyja silna, dobrze umięśniona, bez luźnego podgardla. Noszona pod kątem 45 stopni do linii poziomej.


T u ł ó w
Górna linia tułowia przechodzi bez widocznego załamania od dobrze osadzonej szyi przez dobrze rozwinięty kłąb i łagodnie opadający grzbiet ku lekko spadzistemu zadowi. Grzbiet jest dobrze uformowany, silny i umięśniony. Lędźwie szerokie, silne i dobrze umięśnione, zad długi lekko spadzisty (ok. 23 stopni do linii poziomej) przechodzi w ogon bez zakłócenia górnej linii tułowia.


K l a t k a p i e r s i o w a
Dość szeroka, z długim wykształconym przedpiersiem. Głębokość klatki piersiowej wynosi 45 do 48% wysokości w kłębie. Żebra średnio wysklepione. Klatka piersiowa nadmiernie wysklepiona lub zbyt płaska jest wadą.


O g o n
Ogon Owczarka sięga co najmniej do stawu skokwego, lecz nie niżej niż do połowy śródstopia. Dłuższy włos na spodniej stronie ogona. Ogon nisko noszony, w podnieceniu lub w ruchu wyżej, ale nigdy powyżej linii grzbietu. Skracanie ogona jest niedopuszczalne.


K o ń c z y n y p r z e d n i e
Mocne, oglądane od przodu idealnie równoległe do siebie. Łopatki i ramię równej długości, płasko przylegające do tułowia, dobrze umięśniona. Idealny kąt pomiędzy ramieniem i łopatką to 90 stopni, praktycznie może dochodzić do 110 stopni. W ruchu i w postawie stojącej łokcie przylegające, nigdy odstające lub wciśnięte, przedramiona proste, równolegle ustawione, dobrze umięśnione. Śródręcze ustawione do przedramienia pod kątem 20 do 22 stopni. Długość śródręcza wynosi ok. 1/3 długości przedramienia. Łapy zwarte, owalne, o dobrze wysklepionych palcach i twardych opuszkach. Pazury są mocne i ciemne.


K o ń c z y n y t y l n e
Nieco odstawione ku tyłowi, oglądane z tyłu ustawione równolegle. Udo i podudzie niemal tej samej długości, ustawione do siebie pod kątem 120 stopni. Uda szerokie, mocno umięśnione. Podudzie zwarte i silne. Śródstopie ustawione do położa pod kątem prostym. Łapy zwarte o wysklepionych palcach. Pazury i opuszki ciemne.


R u c h
Owczarek jest kłusakiem. Długość i ukątowanie kończyn muszą być tak wyważone, aby tylne nogi mogły być przesuwane do przodu bez zakłócenia linii grzbietu, a przednie pokonywały przy tym tę samą odległość. Każde odchylenie w kierunku zbyt głębokiego ukątowania tylnych kończyn zmniejsza ich siłę i wytrwałość, co obniża przydatność psa do pracy. Właściwe proporcje ciała i kątowanie pozwala na dynamiczny, płynny kłus tuż nad ziemią. W równomiernym wyciągniętym kłusie linia górna od czubków uszu do końca ogona jest niemal prosta.


S k ó r a
Luźna, bez fałd.


S z a t a
Włos okrywowy Owczarka jest prosty, gęsty, twardy i mocno przylegający. Podszerstek obfity i miękki. Na głowie, przedniej stronie nóg i na łapach włos dość krótki. Na szyi, zadzie, tylnych partiach nóg włos dłuższy, bardziej obfity. Długi włos jest wadą.


U m a s z c z e n i e
Czarne z rudym, brązowym, płowym, lub jasnoszarym podpaleniem. Czaprakowe wilczaste. Małe białe plamki na piersi lub bardzo jasne umaszczenie wewnętrznej strony nóg jest dopuszczalne, ale nie pożądane. Bez względu na maść nos zawsze jest czarny. Psy bez maski, o rażąco jasnych oczach, silnie rozjaśnionej piersi i wewnętrznej stronie nóg, jasnych pazurach i czerwonorudej sierści na końcu ogona należy określić jako słabo wypigmentowane. Poszerstek, z wyjątkiem psów czarnych, szary lub płowy, biały jest wadliwy.

A co wy uważacie o tych psach Question


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Owczarki niemieckie - ONki
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu