Forum Forum o zwierzakach Strona Główna


Forum o zwierzakach
Super forum o wszystkich zwierzętach świata!
Odpowiedz do tematu
Gatunki patyczaków...
Blondy
Administrator
Administrator


Dołączył: 18 Gru 2005
Posty: 156
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PATYCZAKI


PATYCZAK ROGATY (łac. Medauroidea extradentata)--------------------------------------------------------------------------------
Gatunek ten pochodzi z Wietnamu. Jest polecany początkującym hodowcom ze względu na łatwość w utrzymaniu. Jest wytrzymały na niskie temperatyry (do 15 stopni Celsjusza). Najlepiej jednak czują się w temp. 20 stopni Celsjusza. Charakterystycznym dla tego gatunku jest to, że podrażniony samiec podnosi odwłok do góry i straszy napastnika wymachuj±c przednimi nogami.

Samiec - Mniejszy od samicy, posiada długie nogi z białymi stawami. Długość ciała dochodzi do 7 cm, a razem z nogami - 14 cm

Samica - Samica jest większa od samca, długość ciała dochodzi do 9 cm, a ciała z nogami - 16cm. Przy stawach widoczne są zgrubienia, dolna część ciała jest gładka, a na głowie ma dwa małe rogi.

Hodowla

Wystarczające wymiary terrarium dla takiego patyczaka to 20 x 20 x 25 cm. Podłoże powinno być z torfu lub papierowych ręczników. Patyczaki indyjskie lubią średnią wilgotność (wystarczy spryskać terrarium 2 - 3 razy dziennie). Warto również zadbać o dużą ilość patyków powbijanych do podłoża i sięgających aż do samej góry terrarium.

Rozmnażanie - partenogenetycznie


PATYCZAK WIETNAMSKI (łac. Ramulus sp.)--------------------------------------------------------------------------------
Patyczak jest nieco trudniejszy w hodowli od patyczaka rogatego, gdyż składa ogromne ilości jaj, a procent wyklucia z jaj wynosi ok. 95%!! Tak więc początkujący hodowca może sobie nie poradzić z utrzymaniem licznego potomstwa patyczaka.

Samiec - niestety nie występuje w hodowlach

Samica - samica jest koloru brązowego lub zielonego. Nie ma rogów które są częste w rzędzie Ramulus. Czułki ma bardzo krótkie, a przy zakończeniu odwłoka widoczny jest wyraźny kolec. Długość ciała wynosi ok. 16 cm.

Hodowla

(Warunki hodowli takie jak u patyczaka rogatego ) Wystarczające wymiary terrarium dla takiego patyczaka to 20 x 20 x 25 cm. Podłoże powinno być z torfu lub papierowych ręczników. Patyczaki indyjskie lubią średnią wilgotność (wystarczy spryskać terrarium 2 - 3 razy dziennie). Warto również zadbać o dużą ilość patyków powbijanych do podłoża i sięgających aż do samej góry terrarium.

Rozmnażanie - partenogenetyczne


PATYCZAK INDYJSKI (łac. Carausius morosus)--------------------------------------------------------------------------------
Najłatwiejszy w hodowli patyczak, wytrzymały na wysokie zmiany temperatury i brak wilgotności. Hodowany w Europie już w XIX wieku. Patyczak pochodzi z Indii.

Samiec - jest mniejszy od samicy. Bardzo łatwo dostrzec u niego stawy. Ma smukłą i szczupłą budowę ciała. Jego długość wynosi ok. 6cm.

Samica - samica przybiera różne kolory - od zielonego do oliwkowego i brązowego z zielonym plamami. Nie występują u niej skrzydła. Typową cechą tego gatunku jest czerwone zabarwienie przedniej pary odnóży. Długość ciała dochodzi do 8 cm.

Hodowla

(Warunki hodowli takie jak u patyczaka rogatego ) Wystarczające wymiary terrarium dla takiego patyczaka to 20 x 20 x 25 cm. Podłoże powinno być z torfu lub papierowych ręczników. Patyczaki indyjskie lubią średnią wilgotność (wystarczy spryskać terrarium 2 - 3 razy dziennie). Warto również zadbać o dużą ilość patyków powbijanych do podłoża i sięgających aż do samej góry terrarium.

Rozmnażanie - partenogenetyczne


PATYCZAK SKRZYDLATY (łac. Sipyloidea sipylus)--------------------------------------------------------------------------------
Patyczak ten pochodzi z Malezji. Jego kolory to odcienie zieleni poprzez brąz aż do żółci. Patyczak ten jest niezwykle delikatny i posiada skrzydła, które pojawiają się na późniejszym etapie rozwoju. Owad jest aktywny tylko nocą. Wszelkie oznaki aktywności za dnia świadczą o tym ze owad jest albo niedożywiony, albo chory.

Samiec - W hodowlach nie występuje.

Samica - Żółta ze skrzydłami, długość nie przekracza 10 cm. Składa jaja przylepiaj±c je do liści, gałązek czy szyb terrarium.

Hodowla

Wymiary terrarium dla patyczaka skrzydlatego to 30 x 20 x 20 - 50 cm. Powinno być wyłożone papierowymi ręcznikami, które dobrze chłoną wilgoć, przewiewne, z temperaturą od 23 - 27 stopni Celcjusza. Gatunek ten lubi, gdy tylna sciana jest wyklejona korkiem lub korą drzewną. Patyczak ten potrzebuje wysokiej wilgotnosci - 60% - 70%. Terrarium należy najlepiej wieczorem spryskać letnią, odstaną wodą.

Rozmnażanie - partenogenetyczne


PATYCZAK TAJSKI (łac. Ramulus Thaii)--------------------------------------------------------------------------------
Patyczak ten jest dość dużym owadem i nie sprawia większych problemów w hodowli. Największym problemem dla hodowców jest jedynie wysoka śmiertelnośc małych larw tgo owada.

Samiec - Samiec patyczaka tajskiego charakteryzuje się bardzo długimi przednimi odnóżami (długość powównywalna do długości ciała). Ciało ma koloru czarnego. Zwraca na siebie uwagę żółtymi, wyłupiastymi oczkami. Długość ciała to 8 cm.

Samica - Samica jest większa i grubsza od samca. Posiada na głowie malutkie rogi. Ciało koloru brązowego dochodzące do długości 11 cm.

Hodowla

Terrarium dla tego patyczaka powinno mieć minimum 30 cm wysokości i dużo patyków różnej grubości powbijanych do podłoża. Owady najlepiej czują się w temperaturze pokojowej przy średniej wilgotności powietrza. Dno powinno być wyłożone torfem, papierowymi ręcznikami bądź włóknina kokosową. Patyczaki te chętnie jedzą liście jeżyny, maliny, pożeczki a nawet liście sałaty.

Rozmnażanie - płciowo


PATYCZAK PERUWIAŃSKI (łac. Oreophoetes peruana)--------------------------------------------------------------------------------
Ten patyczak, jedyny w swoim rodzaju pochodzi z Peru i Ekwadoru. Wyróżnia się od innych swoją ostrą kolorystyką. Do obrony wydziela białą, zapachową, lotną ciecz, która jest niebezpieczna dla ludzi. Hodowcy nie polecają trzymania w domu zbyt dużej ilości tych owadów.

Samiec - samiec ma ciało koloru czerwonego, nogi i czułki czarne z lekko czerwonawymi kolanami. Dochodzi do długości ok 7cm. a swoje fantastyczne barwy przybiera dopiero po 6 linieniu.

Samica - samica jest prawdziwą mieszanką barw. Posiada długie czułki i nogi koloru czarnego, z żółtymi lub pomarańczowymi stawami. Czarne oczka są umieszczone w żółtej lub pomarańczowej główce a przez całą długość ciała przebiegają żółte lub pomarańczowe paski.

Hodowla

Terrarium dla tego owada powinno być średniej wielkości, wysypane piaskiem, torfem lub włókniną kokosową w celu utrzymania wilgotności (60% - 80%), temperatura powinna się utrzymywać w skali od 15 do 22 stopni Celsjusza. Pomieszczenie powinno być przewiewne aby zapobiec pojawieniu się pleśni, która jest zabójcza dla tego gatunku. Patyczak peruwiański zjada tylko paprotkę (Narecznica samcza), należy pamiętać aby przed podaniem dokładnie ją umyć. Najlepiej kupować paprotkę, która była wcześniej spryskiwana pestycydami.

Rozmnażanie - płciowe


PATYCZAK GALIJSKI (łac. Clonopsis gallica )
--------------------------------------------------------------------------------
Patyczak Galijski nie jest naszym rodzimym gatunkiem. Pochodzi ze stref śródziemnomorskich. Bardzo chętnie hodowany przez hodowców. Sympatyczy i niewielki patyczak łatwy w hodowli.

Samiec - Bardzo żadko występuja w hodowlach.

Samica - Ciało samicy patyczaka galijskiego jest wydłużone i smukłe, o wyjątkowo cienkich nogach. Kolor ciała przeważnie brązowy. Składa jajeczka z malutkimi przykrywkami, które są otwierane przez wylęgające się larwy.

Hodowla

Wystarczające terrarium dla tego patyczaka wynosi 30 x 30 x 30 cm. Dno koniecznie wysypane ziemią, gdyż samica własnie tam zakopuje jaja. Ziemię należy spryskiwac wodą w selu zwiększenia wilotności i procentu wyklucia z jaj.

Rozmnażanie - partenogenetycznie


LONCHODES BREVIPES--------------------------------------------------------------------------------
Gatunek ten pochodzi z Zachodniej Malezji ale spotkać go można również i na Sumatrze. Trudny do znalezienia, jak większość patyczaków prowadzi nocny tryb życia. Za dnia w specyficzny sposób, na kształt krzyża przylega do spodniej części liścia.

Samiec - Jest smukłym owadem, dochodzącym do 8,5 cm długości. Kolor ciała zielono - brązowo - czerwony z zielonymi nogami. U obydwu płci tego gatunku środkowa para nóg jest o wiele grubsza od cieniutkich przednich i tylnych par. Bardzo łatwo rozróżnić płeć tego gatunku nawet tuż po wykluciu. Samce są mniej pokaźne, smuklejsze, za to bardziej ruchliwe niż duże i potężne (w porównaniu do samców^.^) samice.

Samica - Długość ciała to aż 13,5 cm. Brązowo - zielona w różnych odcieniach tych barw. Podobnie jak u samca środkowa para nóg jest o wiele grubsza niż dwie pozostałe pary. Odwłok układa się w charakterystyczną, trójkątną wypustkę wyposażoną w mały kolec. Posiada długie ciemne czułki.

Hodowla

Gatunek ten bardzo lubi ciepłe i wilgotne warunki. Terrarium powinno mieć wymiary conajmniej 30 x 20 x 30 (jeżeli chcemy hodować jedn± parkę). Wilgotność powinna się utrzymywać od 50% - 70%. Ważne jest aby całe terrarium conajmniej raz dziennie spryskać letnią wodą. Patyczak tego gatunku najlepiej czuje się w temperaturach od 20 - 25 stopni Celsjusza.

Rozmnażanie - płciowe


PHASMA GIGAS--------------------------------------------------------------------------------
Piękny, duży patyczak pochodzący z Nowej Gwinei. Można go poznać po rozdwojonym odwłoku. Posiada również wspaniałe skrzydła. Gatunek ten niepokojony staje się agresywny. Gdy czują się zagrożone próbują gryźć (co jest bardzo rzadkie wśród patyczaków), lub podnoszą odwłok do góry i trzepoczą skrzydłami wydając odstraszające dźwięki.

Samiec - Samiec jest mniejszy od samicy i bardziej smukły. Dochodzi do 11,5 cm. Całe ciało jest koloru zielono-brązowego. Całe ciało wraz z nogami wyposażone jest w niewielkie kolce. Skrzydła samca są brązowe (1 para) i brązowo-pomarańczowe (2 para)

Samica - Koloru zielono-brązowego, dochodzi do 19 cm długości. Skrzydła zakrywają prawie cały odwłok i są koloru zielono-brązowego z białą plamą (1 para) i pomarańczowe w czarne plamy (2 para)

Hodowla

Ze względu na rozmiary owada terrarium powinno być duże (wysokość minimum 50 cm). Powinno być dobrze wentylowane i oświetlone. Podłoże powinien stanowić piasek lub torf. Ten gatunek patyczaków najlepiej czuje się w temperaturze 20 - 25 stopni Celsjusza przy wilgotności 50%. Phasma Gigas jest wybredny jeżeli chodzi o pożywienie, Owady te najchętniej zjadają liście Eucaliptus gunni. Dodatkowo można im podawać liście jeżyn lub dębu.

Rozmnażanie - płciowe


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
anita47
Administrator
Administrator


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 201
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: się biorą dzieci?

A ja nic nie wiedziałam że są jakieś rodzaje patyczaków!!!!!!!!Teraz j13 nie będzie mnie już wypytywać zajrzy tu!


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
janzac
Gość



Kto ma paty czaki jak ma niech mi powie co zrobić z 4 jajami patyczaków
Jajka
Natalia25121991
Gość



Tymi jajkami musisz się odpowiednio zająć.Należy je umieścić w cieniu zapewnić im odpowiednią wilgoć(nie podlewać).Młode patyczaki wyklują się po ok.100dniach. Smile
o patyczaku .
Anulka - kiSS .
Gość



a ja powiem tak: Ja mam patyczaka samiczkę . Która po 5,5 miesiącach zniosła ok. 70 jaj , z których żyje 7 i ok. 10 wydostało się częściowo i zdechło , bo zostały łapki w jajeczkach. A te przednie łapki są najważniejsze , gdyż patyczakom są najbardziej przydatne oraz są najsilniejsze . Nawet jeśli w jajeczku została ostatnia 3 para nóg , to patyczak przeżyje . Łapki po zbiciu jajeczka , po kilku minutach odpadną . A Patyczak zostanie żywy. tylko że musi nauczyć się dobrze chodzić na 4 łapkach . Very Happy , Matka nie zwraca uwagi na maleństwo , z moich obserwacji wynika to że , gdy bym zostawiła patyczaka w akwarium jeszcze dłużej to samica mogła by go zdeptać , bo ona nie jest zainteresowana potomstwem . Od miesiąca czasu wykluwają się ok. 2-3 patyczaki nad ranem . Ostatnio co tydzień się u mnie wykluwają . Nie wiem jak u innych , przecież jest bardzo dużo rodzai patyczaków . A te jajeczka są złożone w piasku w różnych miejscach . Pierwszy moment po wydostaniu się z jajka to chodzenie . Very Happy , nawet potrafią chodzić do 30 min. po wykluciu , potem zatrzymują się , ale nadal chodzą nawet do 5h . Jeśli na liściu są kropelki wody, to przysysają swój pyszczek i piją wodę . Smile Ta woda może być też na ściankach terrarium , zbliżą się do maleńkiej kropelki wody ( woda z kranu - zimna) , i ugaszą pragnienie i zaczynają znowu chodzić .Małe patyczaki są bardziej wiercące się . Bujają się ( chyba taniec - rozruszanie mięśni Smile ) .Chcąc wyjąć małego patyczaka z terrarium trzeba mieć przygotowane najlepiej plastikowe pudełeczko z przykrywką w niej maleńkie dziurki zrobione czubkiem nożyczek , dobrze by było gdyby w tym naczyniu był świeży zielony liść owocowy i kilka kropelek wody. Chcąc przełożyć małego patyczaka trzeba to zrobić szybko , gdyż jak już wspominałam są bardzo ruchliwe . Dobrze się je wyjmuje patykiem , czymś drewnianym ( długim) - oczywiście z dna terrarium . Bo jak będzie u góry to wyskoczy Smile .
Ostatnio widziałam jak matka wyrzucała jajeczka . Słuchajcie ona naprężyła ogonek i tak potrząsnęła nim i wyskoczyło jajko , ale przy tym ona uderzyła ogonkiem w szybkę . To na tyle , jak coś chcecie wiedzieć to ja wam powiem , może nie wszystko , ale jeszcze trochę wiem . A i jeszcze jedno : Najlepiej ogląda się patyczaki przez lupę i włączoną lampkę bateryjną . Życzę przyjemnych obserwacji .
Odnośnie patyczaków i ich wylęgu z jajek
Krzysiu 2004
Gość



Wiesz dlaczego wyszły Ci w połowie patyczaki z jajeczek i zdechły , powiem Ci z własnego doświadczenia , otóź zdychały Tobie dlatego gdy jeszcze dobrze z jajek się nie wydostały gdyż miały zbyt niską wilgotność powietrza w środku i dlatego zdechły nim wyszły . Patyczak do wyjścia z jajka potrzebuje wilgotności powietrza nie mniej niż 70 % wilgotności w pojemniku w którym się znajduje i co równie ważne muszą mieć dostatecznie dużo świeżego powietrza gdyż jeśli jajeczka będą szczelnie zamknięte to jajka albo obumrą albo też spleśnieją i już nic z nich nie będzie . Ja kiedyś zrobiłem doświadczenie jak można patyczaki przechowywać . Otóż zbierałem odchody patyczaków i tam pod odchodami patyczaków były jajeczka . Z początku wszystko było pięknie , dopóki nie pojawiła się w odchodach z jajeczkami pleśń . Gdy się tam pojawiła nic nie dało się już zrobić a patyczaki w jajkach zdechły . Teraz robię kolejny eksperyment . Otóż mam jak narazie jedno jajko patyczaka w plastikowym małym pojemniczku plastikowym takim od lodów - przeźroczystym . A ogólnie to jest jeszcze w terrarium platikowym . Na dno poukładany jest ręcznik papierowy . Codziennie tam wietrzę i za miesiąc może będę miał młodego jak narazie jednego patyczaka bo mam tylko jedno jajeczko . Ale to tylko kwestia czasu .
Gość




A Patyczaki mam dwie odmiany . Jeden z odmian to Patyczak Indyjski . Drugi dokładnej nazwy nieznam ale jest kolczasty i cały ciemno brązowy .
Eli
Gość



ja na dnie mam mnóstwo jajeczek w tym 4 dorosłe ale jedna jest agresywna i poobgryzała im czułki jednej nogi , ale ona już chyba pada bo się nie rusza wo gule i nie je .
to mówicie że żadnej pleśni?
a do jedzenia lubią jeżynę , melisę ( uwielbiają ) i od czasu do czasu bluszcz zimozielony
Gość




No tak bluszcz zielony ale osobiście bym odradzał gdyż jeśli ktoś bluszcz opryska środkiem na mszyce innymi słowy preparatem owadobójczym to nie mają szans patyczaki na przeżycie .
Who knows where to download XRumer 5.0 Palladium?
CocoChanels
Gość



Who knows where to download XRumer 5.0 Palladium?
Help, please. All recommend this program to effectively advertise on the Internet, this is the best program!
huh.... well..
CocoChanels
Gość



no any cracks(((
Think, XRumer 5.0 Palladium is really BEST software for promo and for SEO!
Ďî÷ĺěó đóńńęčé íŕđîä ňŕęîé ËĹÍČÂŰÉ?!
Starmaker
Gość



Íĺ çíŕţ, ěîćíî ëč çäĺńü âîîáůĺ ďđî ňŕęîĺ ďčńŕňü, ďđîńňî őî÷ó ďîäĺëčňüń˙ âďĺ÷ŕňëĺíč˙ěč...
Íŕ îäíîě ńŕéňĺ (ŕäđĺń ăîâîđčňü íĺ őî÷ó) ďđîâîäčňń˙ ęîíęóđń. Ňŕě ďđčçű, đŕńďđĺäĺëĺíčĺ ďî ěĺńňŕě, 1-ĺ 15.000 đóáëĺé, 2-ĺ 10.000 đóáëĺé íó č ňŕę äŕëĺĺ.

Ňŕę âîň, äĺëŕňü-ňî ňŕě ďî÷ňč íč÷ĺăî íĺ íŕäî, ÷ňîá âűčăđŕňü. Íóćíî ďî ńâîĺé ńńűëî÷ęĺ ďđîńňî ďđčâëĺ÷ü ęŕę ěîćíî áîëüřĺ äđóçĺé, ęîňîđűĺ ďîëó÷ŕň ńňŕňóń "ŕęňčâíűé".
Ŕ ýňîň ńňŕňóń ěîćíî ďîëó÷čňü ëčáî ĺńëč ńěń-ęó çŕńëŕňü, ëčáî íŕďčńŕňü íŕ ńŕéňĺ 10 ńîîáůĺíčé.

ŇŔĘ Â ×ĹĚ ĎĐČĘÎË Smile
Äë˙ ëţäĺé ďîőîäó 15.000 đóáëĺé ýňî áóěŕćęč, âŕë˙ţůčĺń˙ íŕ ęŕćäîě óăëó. Ďîňîěó ÷ňî ńĺé÷ŕń íŕ 1ě ěĺńňĺ ňŕě ÷ĺëîâĺę, ęîňîđűé ďđčâë¸ę âńĺăî 2 ŕęňčâíűő ţçĺđŕ.
Č ďĺđĺďëţíóňü ĺăî íč÷ĺăî íĺ ńňîčň, őîňü äŕćĺ ńŕěîěó "ďîä ńîáîé" çŕđĺăŕňü ďŕđó-ňđîéęó ôĺéęîâűő ŕęęŕóíňîâ, íŕáđŕňü čěč ďî 10 ńîîáůĺíčé č äĺëî â řë˙ďĺ, çŕéě¸řü 1-ĺ ěĺńňî.

Âíčěŕíčĺ, âîďđîń: ďî÷ĺěó ňŕę íĺ äĺëŕţň?
Âűńęŕçűâŕéňĺ ńâîč ěíĺíč˙...
číňĺđĺńíî
MaxChecker
Gość



Ŕ ďî ěíĺ číňĺđĺńíŕ˙ çŕňĺ˙. Ďđîńňî čěőî ďđî ýňîň ęîíęóđń ěŕëî ęňî çíŕĺň, ďîýňîěó č ŕęňčâíîńňü íĺáîëüřŕ˙.
Íó ŕ ęîëč ňŕě ěîćíî íĺ ňîëüęî ńěń-ęŕěč ó÷ŕńňâîâŕňü, íî č ńîîáůĺíč˙ěč, ęîňîđűĺ ęŕę ňű ăîâîđčřü áĺńďëŕňíű, ňî ňóň âďîëíĺ âń¸ ďđîçđŕ÷íî... Ďî ęđŕéíĺé ěĺđĺ, ó÷ŕńňíčę íč÷ĺăî íĺ ňĺđ˙ĺň.

Ýňî ęŕę â ăîíęĺ: ěű âńĺ íŕăë˙äíî âčäčě, ęňî ęîăî îáăîí˙ĺň, ŕ ęňî îňńňŕ¸ň. Č â čňîăĺ âčäčě, ÷ňî ňîň ęňî îáîăíŕë, ďîëó÷ŕĺň ďđčç.
Íó ŕ ňî, ÷ňî îňäĺëüíűĺ áĺăóíű â ăîíęĺ ěîăóň ďđčíčěŕňü ŕíŕáîëčęč, ňŕę ýňî îňäĺëüíŕ˙ ňĺěŕ Wink

Ňŕę ÷ňî, ěîćĺň ńńűëęîé ňŕęč ďîäĺëčřüń˙? ß áű ëč÷íî ďîó÷ŕńňâîâŕë.
Ďî÷ĺěó đóńńęčé íŕđîä ňŕęîé ËĹÍČÂŰÉ?!
Starmaker
Gość



ŕäđĺń ńŕéňŕ äŕňü íĺ ěîăó.
Ńîđđč.
Ăäĺ ęŕ÷ŕĺě ęčíî ?
Annazond
Gość



Ăäĺ ńęŕ÷čâŕĺňĺ ęčíîřęó ?
Íŕ đŕáîňĺ ăë˙ćó îíëŕéí îáű÷íî, ňîęŕ â ďîńëĺäíĺĺ âđĺě˙ ăđóçčňń˙ ěĺĺäëĺíî. Ńňŕë ęŕ÷ŕňü ń ňîđđĺíňîâ - íĺ çŕęŕ÷ŕĺřüń˙ íŕ îáůĺě číňĺđíĺň ęŕíŕëĺ, đŕňčî ďŕäŕĺň č âń¸...
×ňî ňîëüęî č îńňŕíĺňń˙ ďîęóďŕňü äîńňóď ę ńěń ńĺđâčńŕě čëč ÷ňî??
Gatunki patyczaków...
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 2  

  
  
 Odpowiedz do tematu