Forum Forum o zwierzakach Strona Główna


Forum o zwierzakach
Super forum o wszystkich zwierzętach świata!
Odpowiedz do tematu
Coś takiego...
Komornik
GośćZ tego, co wiem, patyczaki to patyczaki i rozmnażają się partenogenetycznie. Nie mają samca i samicy. Wink . Czy to prawda???


Proszę o pomoc kogoś doświadczonego.

,,Życie to nie czas by umrzeć"
Gość
Partenogeneza (dzieworództwo) - sposób rozmnażania płciowego polegający na rozwoju organizmów potomnych z nie zapłodnionych jaj.

Ogromna liczba gatunków straszykowatych posiada zdolność do rozmnażania dzieworodnego. U wielu gatunków jak np. patyczak rogaty(Medauroidea extradentata), straszyk rogaty(Aretaon asperrimus), straszyk australijski(Extatosoma tiararum), itd. występuje zarówno samiec jak i samica (partenogeneza przypadkowa). Jeżeli dojdzie do zapłodnienia samicy przez samca, będzie ona składała jaja, z których wyklują się zarówno samice, jak i samce. Jednak kiedy samca nie ma w okolicy (w naszym przypadku w insektarium) samica również będzie składała jaj, jednak będą one nie zapłodnione, co spowoduje, że będą się z nich kluły małe kopie owada dorosłego, czyli same samice.

Są też takie gatunki, u których osobniki męskie praktycznie nie występują (przynajmniej do tej pory nie zostały odnotowane) lub występują, lecz nie są zdolne do rozmnażania (partenogeneza stała), np. patyczak indyjski, patyczak wietnamski, straszyk filipiński, liściec olbrzymi. Samice tych gatunków rozmnażają się tylko przez partenogenezę.
Coś takiego...
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu